No 2026. gada 1. janvāra ES teritorijā tiks pārtraukta jaunu vidējā sprieguma (līdz 24 kV) sadales iekārtu uzstādīšana, kas satur SF₆ gāzi. Tā vietā tiks piedāvāts videi draudzīgs risinājums – SF₆ nesaturošu tehnoloģiju ar moderniem izolācijas risinājumiem, kas nodrošina tikpat augstu drošības un veiktspējas līmeni kā SF₆, taču bez kaitīgas ietekmes uz vidi.
Attiecībā uz slēgiekārtām, regula paredz:
1. SF₆ aizstāšana: Paredzēti konkrēti termiņi SF₆ izmantošanas pārtraukšanai jaunuzstādītajās elektroiekārtās, izņemot gadījumus, kad nav pieejamas alternatīvas.
2. Videi draudzīgas alternatīvas: Veicina jaunu tehnoloģiju un materiālu izmantošanu, kas sniedz līdzīgas funkcijas, bet ir daudz draudzīgākas videi.
3. Emisiju samazināšana: Regula nosaka konkrētus mērķus un prasības fluorēto gāzu emisiju samazināšanai, tostarp monitoringa un ziņošanas sistēmas.
No 2026. gada 1. janvāra:
• ES teritorijā tiks pārtraukta jaunu vidējā sprieguma (līdz 24 kV) sadales iekārtu uzstādīšana, kas satur SF₆ gāzi.
• Specifiskās iekārtās SF₆ izmantošana būs ierobežota, ja pieejamas piemērotas alternatīvas.
Svarīgi! SF₆ var tikt izmantots izņēmuma gadījumos, ja tehnoloģiskās un ekonomiskās alternatīvas vēl nav pietiekami attīstītas, bet stingri pierādījumi būs nepieciešami.
Šī regula ir būtisks solis Eiropas Savienības centienos līdz 2050. gadam panākt oglekļa neitralitāti un īstenot ES Klimata rīcības plānu.
Informācijas iegūšanai izmantotie avoti:
Raksts publicēts mūsu biedra Energokomplekss SIA medijos
Grozījumi būvnormatīvā LBN 201-15 attiecībā uz kabeļu ugunsreakcijas klasēm. Apkopojums.
LBN 201-15 Grozījumi.
Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijas Apkopojums
Grozījumi būvnormatīva 100.punktā attiecībā uz kabeļu ugunsreakcijas klasēm un būvnormatīva 100.1 un 100.2 punkts ir piemērojams ar 2025. gada 1. martu.
(MK 19.03.2024. noteikumu Nr. 174 redakcijā)
Ministru kabineta noteikumi Nr.333/ Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība" / Latvijas būvnormatīvs LBN 201-15 "Būvju ugunsdrošība"
100. Visu ugunsnoturības
pakāpju būvēm (izņemot U3 ugunsnoturības pakāpes būves):
100.1 Šā būvnormatīva 100. punktā minētās kabeļu ugunsreakcijas klases netiek normētas, ja kabeļi ir aizsargāti ar uguns aizsargpārklājumiem vai ar būvizstrādājumiem, kuru ugunsreakcijas klase ir vismaz B-s1, d0, vai ja kabeļi tiek instalēti inženierkomunikāciju šahtās, kuras veidotas kā ugunsdroši atdalītas telpas.
Minimālā iekštelpās ierīkojamo kabeļu ugunsreakcijas klase
šādā gadījumā ir Eca.
100.2 Šā būvnormatīva 100. punktā minētās
prasības neattiecas uz ugunsdrošiem kabeļiem, kurus paredzēts izmantot
ugunsaizsardzības sistēmās.
Grozījumi būvnormatīva 100. punktā attiecībā uz kabeļu ugunsreakcijas klasēm un būvnormatīva 100.1 un 100.2 punkts ir piemērojams ar 2025. gada 1. Martu
no 17.10.2024 ir papildināts ar sekojošiem standartiem t. sk. :
Publicēts aktualizētais LBN 261-15 piemērojamo standartu saraksts: 2024. gada 6. augustā
2024. gada 6. augustā Latvijas Nacionālās standartizācijas institūcijas „Latvijas standarts” (LVS) timekļa vietnē ir publicēts aktualizētais piemērojamo standartu saraksts pie Latvijas Būvnormatīva LBN 261-15 "Ēku iekšējā elektroinstalācija" , kuru sagatavojusi Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Standartizācijas tehniskajām komitejām STK/46, STK/48 un STK/51.
Publicētais atjauninātais saraksts stājas spēkā 2024. gada 7. augustā un aizstāj iepriekš publicētos sarakstus.
Prysmian palīdz būvniecībai kļūt ilgtspējīgākai
Būvniecības nozarē, tāpat kā citās nozarēs, ilgtspējības jautājumi kļūst arvien aktuālāki, tāpēc būvmateriālu ražotāji izstrādā jaunus produktus, kas ir videi draudzīgāki un kuru dzīves cikls ir ilgāks. Kabeļu ražotāja Prysmian radītais ECO CABLE arī ļaus celtniekiem izdarīt videi draudzīgāku izvēli, izmantojot kabeļus, kas ir gan izturīgi, gan arī mazāk ietekmē vidi.
“Kabeļi tiek uzstādīti uz gadu desmitiem, tāpēc tiem ir jābūt izturīgiem. ECO CABLE ir mūsu jaunā pārredzamā koncepcija kabeļu ietekmes uz vidi mērīšanai un novērtēšanai – tas ir mūsu solījums piedāvāt kabeļus ar mazāku ietekmi uz vidi,” skaidro Kadri Armasa (Kadri Armas), Prysmian Baltics tirgvedības vadītāja.
Esam izvirzījuši mērķi nodrošināt savu procesu ilgtspējību un aizsargāt vidi. Viens no rezultātiem ir ECO CABLE marķējums, kura piešķiršanai tiek izmantoti izmērāmi un starptautiski atzīti kritēriji, lai novērtētu kabeļu ietekmi uz vidi. Šis marķējums tiek piešķirts kabeļiem, kas ir ieguvuši pietiekami augstu kopējo punktu skaitu pēc sešiem vērtēšanas kritērijiem, sākot no oglekļa pēdas nospieduma un materiālu draudzīguma videi līdz kabeļa efektivitātei.
Vispirms, izmantojot metodi “no šūpuļa līdz vārtiem”, tiek aprēķināts kabeļa oglekļa pēdas nospiedums, un, apvienojot to ar papildu parametriem, var iegūt pilnu oglekļa pēdas nospiedumu “no šūpuļa līdz kapam”. Otrkārt, ECO CABLE izstrādājumi nedrīkst saturēt kancerogēnas, mutagēnas, reproduktīvajai funkcijai toksiskas vai videi bīstamas vielas. Jābūt iespējai pārstrādāt kabeļos izmantotos materiālus vai pilnībā reģenerēt šos produktus. Ceturtkārt, tiek noteikts kabeļa otrreizējās pārstrādes apmērs, kas pierāda, ka kabeļa sastāvā ir gan no piegādātājiem iepirkts, gan Prysmian atkārtoti izmantots otrreizējās pārstrādes materiāls. Vides saglabāšanai ir arī svarīgi, lai tiktu izmantoti zema CO2 izmešu līmeņa produkti, CPR prasībām atbilstoši kabeļi un zaļās enerģijas avotiem paredzēti kabeļi. Un visbeidzot jeb sestkārt tiek aprēķināta kabeļa pārraides efektivitāte – jo efektīvāks ir kabelis, jo ilgtspējīgāka ir tā darbība.
Viens no interesantākajiem izaicinājumiem ir plastmasas pārklājumu ražošana no pārstrādātiem materiāliem kabeļu līniju mehāniskai aizsardzībai. “Kopš pagājušā gada vidus savos izstrādājumos izmantojam pārstrādātu plastmasu, un tās īpatsvars pakāpeniski pieaug. Saņemam materiālus no dažādiem ražotājiem, bet to apstiprināšana ir sarežģīta un prasa laiku, jo ļoti rūpīgi pārbaudām kvalitāti un stabilitāti,” skaidro Erki Kērings (Erkki Keering), Prysmian galvenais inženieris. Svarīgi ir arī pārstrādātās plastmasas avoti un tas, kur šis materiāls ir ticis izmantots agrāk.
Prysmian iepērk pārstrādātu plastmasu galvenokārt no Skandināvijas ražotājiem, kuriem pastāvīgi tiek sniegta atgriezeniskā saite, lai sasniegtu maksimālu kvalitāti. Tiks attīstīta arī sadarbība ar vietējiem atkārtotas izmantošanas pakalpojumu sniedzējiem Igaunijā. “Mūsu produktiem izvirzītās prasības ir ievērojami augstākas nekā spēkā esošie standarti, tāpēc kontrole ir ļoti stingra. Varam teikt, ka mūsu izvēlēto piegādātāju materiālu testēšanas rezultāti ir ļoti pozitīvi,” saka Kērings. Viņš piebilst, ka Prysmian produktos pārstrādāta plastmasa netiek izmantota 100% apmērā, bet tikai noteiktā daudzumā, lai nodrošinātu augstu produkta kvalitāti gan produkta īpašību, gan vizuālā izskata ziņā.
Notiek darbs, lai izstrādātu produktu ietekmes uz vidi deklarāciju.
Tuvākajā nākotnē Prysmian, tāpat kā citi ilgtspējīgas būvniecības uzņēmumi, sāks piedāvāt saviem klientiem iespēju saņemt produkta vides deklarāciju (EPD), t. i., papildus sertificētai vides pārvaldības sistēmai uzņēmums aprēķinās arī savu produktu ietekmi uz vidi. “Mērķis ir sniegt pārredzamu informāciju par produkta ietekmi uz vidi visā tā aprites ciklā. Tās esība apliecina, ka produkts patiešām atbilst visiem nepieciešamajiem ISO standartiem un citām vides aizsardzības prasībām,” skaidro produktu jomas vadītājs Raigo Viltrops (Raigo Viltrop).
Vides deklarācija apliecina, ka gan Prysmian kā ražotājs, gan tā klienti ir atbildīgi un apņēmušies rūpēties par vidi. Tas palielina uzņēmumu vērtību patērētājiem un sabiedrībai kopumā, palielinot to uzticamību. Armasa piebilst, ka vides deklarācijas kļūst aizvien svarīgākas arī pretendentiem uz iepirkumiem un dažos projektos pat nav iespējams piedalīties konkursā bez EPD. Tāpēc deklarācijas ir ļoti svarīgas, lai saglabātu konkurētspēju būvniecības nozarē.
Izstrādājuma vides deklarācija atbilst ISO 14025 prasībām. EPD sniedz sīku informāciju par produkta ietekmi uz vidi visā tā aprites ciklā, sākot no izejvielu ieguves līdz pat tā likvidēšanai aprites cikla beigās. Deklarēšanas procesā var noteikt produkta aprites cikla posmus, kuros produktam ir vislielākā ietekme uz vidi, un apzināt veidus, kā mazināt šo ietekmi un uzlabot produktu. Tā arī sniedz iespēju salīdzināt tirgū pieejamos produktus, ņemot vērā to ietekmi uz vidi.
Daudzās valstīs EPD ir kļuvušas par priekšnoteikumu piekļuvei tirgiem, un būvizstrādājumi ar EPD savukārt ļauj iegūt punktus, piemēram, BREEAM un LEED sertifikācijai. Arī Igaunijā būvniecības uzņēmumi aizvien biežāk izvēlas materiālus ar vides deklarāciju.
Nozīmīga loma tīrākas elektroenerģijas ražošanas nodrošināšanā
2015. gadā Apvienoto Nāciju Organizācija pieņēma Ilgtspējīgas attīstības mērķus, lai līdz 2030. gadam panāktu labāku un ilgtspējīgāku nākotni visiem. Pirmais un vissvarīgākais mērķis ir padarīt elektroenerģijas ražošanu tīru, t. i., pāriet uz atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Kopā ar saviem partneriem esam apņēmušies modernizēt enerģijas pārvades un sadales, kā arī telekomunikāciju infrastruktūru.
“Mūsu ilgtspējas politika ir pamatnostādnes visiem grupas uzņēmumiem un darbībām. Mūsu Ilgtspējas rādītāju kartē ir 11 rādītāji, kas ir skaidri, izmērāmi un ar kuriem katru gadu salīdzinām savu progresu, lai nodrošinātu nepārtrauktus uzlabojumus,” saka Armasa. “Grupas darbībai ir trīs galvenās dimensijas: lai nodrošinātu ekonomisko ilgtspēju, piedāvājam piemērotu enerģijas un komunikāciju modernizāciju, kā arī infrastruktūru. Rūpēties par vides ilgtspēju nozīmē, ka ir jāmeklē atbildīga un ilgtspējīga piegādes ķēde. Sociālās ilgtspējas ziņā sniedzam ieguldījumu gan atsevišķu cilvēku, gan visas sabiedrības attīstībā.”
2023. gadā Prysmian Group Baltics ir saņēmusi Atbildīgas uzņēmējdarbības foruma indeksa ZELTA kvalitātes zīmi. Izvērtēšanā tiek ņemti vērā ANO iniciatīvas “Globālais līgums” (Global Compact) principi, ESG vērtēšanas ietvari un ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi.
Lasīt vairāk par Prysmian ilgtspējīgas attīstības darbībām.
Raksts publicēts ehitusuudised.ee un baltics.prysmian.com
Prysmian atklāj jaunu globālo zīmolu, lai demonstrētu savu apņemšanos vadīt ar enerģētikas pāreju un digitālo transformāciju saistītos izaicinājumus
Sadarbībā ar Interbrand ir izstrādāta jauna zīmola identitāte
Enerģētikas pārejas un digitālās transformācijas jomas līderis Prysmian sadarbībā ar Interbrand, kas jau gandrīz 50 gadus ir vadošs zīmolu konsultāciju uzņēmums, šodien atklāj grupas jauno zīmolu: jaunu būtisku līdzekli Prysmian jaunās uzņēmējdarbības stratēģijas atbalstam un pastiprināšanai.
Tā ir patiesa zīmola evolūcija, kas veido uzņēmuma virzību uz jaunu laikmetu, ko nosaka jaunā stratēģija “Savienot, lai vadītu”, kas tika prezentēta 2023. gada 5. oktobrī Neapolē notikušajā Kapitāla tirgu dienā. Būtībā Prysmian globālā zīmola jaunais izskats ik dienu atgādina par grupas mērķtiecību un atbildības sajūtu, nodrošinot miljoniem cilvēku ilgtspējīgu nākotni un vienlaikus ņemot vērā grupas pamatvērtības.
Grupas jaunā zīmola identitāte ir radusies padziļinātās pārdomās par uzņēmuma mērķi, proti, izmantot ilgtspējīgas attīstības iespējas planētas labā un uzņemties vadošo lomu enerģētikas pārejas un digitālās transformācijas procesā, izstrādājot arvien izturīgākus, efektīvākus, ilgtspējīgākus un novatoriskākus produktus, vienlaikus radot taustāmu vērtību klientiem un kopienām, un teritorijām, kurās grupa darbojas. Prysmian ilgtspēja nozīmē ne tikai uzņēmējdarbības virzītājspēku, bet arī apņemšanos sniegt ilgtermiņa ieguldījumu vides un cilvēku aizsardzības jomā.
Jaunā, galvenokārt digitāli izstrādātā, vizuālā identitāte atspoguļo zīmola apņēmību pieņemt jaunas stratēģijas un jaunu korporatīvo mērķi. Simbola formā slēpjas burts “p”, kā arī atgādinājums par aprites ekonomikas koncepciju, savukārt mainīgā zilā un zaļā krāsa atspoguļo grupas apņemšanos attīstīt atjaunojamo enerģiju. Mūsdienīgā un dinamiskā dizainā interpretētais ikoniskais logotips vienā veselumā apvieno tradīcijas un evolūciju. Visa vizuālā sistēma un jaunā koncepcija “Planētas ceļi” atspoguļo lomu, ko Prysmian vēlas ieņemt, veidojot labāku nākotni un bruģējot mūsu planētai ceļu uz arvien ilgtspējīgāku un digitālāku nākotni.
“Ar šo zīmola maiņu pielāgojam Prysmian tēlu grupas piedzīvotajām pārmaiņām un straujajai attīstībai mūsu rūpniecības nozarē, kurā vēlamies uzņemties vadošo lomu,” komentēja Marija Kristina Bifulko (Maria Cristina Bifulco), Prysmian Investoru attiecību, ilgtspējības un saziņas jomas vadītāja. “Globālie izaicinājumi un iespējas, ar kurām saskaramies, prasa izmantot mūsu uzņēmuma spēku un zināšanas klientu, partneru un visu ieinteresēto pušu labā, nodrošinot jaunu enerģijas un informācijas veidu nogādāšanu it visur uz Zemes.”
Raksts tika publicēts vietnē baltics.prysmiangroup.com
Prysmian Group piedalās Rietumharju dzelzceļa līnijas liela mēroga renovācijas projektā
Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijas (LEVA) biedrs "Prysmian Group Baltics" piedalās Rietumharju dzelzceļa līnijas liela mēroga renovācijas projektā.
Igaunijā Prysmian grupa ir pazīstama galvenokārt kā būvniecības un tīkla kabeļu ražotāja, taču tā ir arī ļoti spēcīga dalībniece infrastruktūras kabeļu nozarē. Uzņēmums bija iesaistīts nesen pabeigtajā vērienīgajā Rietumharju dzelzceļa līniju atjaunošanas projektā, kā arī gatavojas darboties nākotnes labā – šobrīd reģionā visinteresantākais projekts ir Rail Baltica.“Dzelzceļš nav tikai gulšņi un sliedes, tā ir arī ļoti svarīga infrastruktūra, kas ļauj dzelzceļam vispār darboties. Fascinējoši ir tas, ka pirms 150 gadiem 400 kilometrus dzelzceļa varēja pabeigt dažos gados, bet mūsdienās tehnoloģijām ir nepieciešams daudzkārt ilgāks laiks, jo projekti ir ļoti sarežģīti. Dzelzceļš iekļauj luksoforus, skaitītājus, ceļa norādes un informācijas paneļus, kas ir tā vai citādi savienoti ar kabeļiem. Tas viss ir nepieciešams, lai uzlabotu dzelzceļa drošību,” skaidro Andero Hennikeinens (Andero Hännikäinen), Prysmian Group Baltics AS Rūpniecības segmenta pārdošanas vadītājs.
Viņš piebilst, ka dzelzceļa projektos ir daudz nianšu un īpašu risinājumu un šajā ziņā Prysmian Group ir ilggadēja pieredze. “Kabelis nav vienkārši kabelis, kas der jebkur! Dažiem projektiem labi der jau zināmie kabeļi, citiem projektiem savukārt mums savā portfolio ir jāmeklē specifiskāki kabeļi, bet dažreiz ir tā, ka nepieciešamais kabelis vēl nav saražots un tad ir vērts lūgt mums īpašus risinājumus. Rūpīgi sekojam līdzi dzelzceļa attīstībai Igaunijā un visā pasaulē, un dzelzceļa būvniecība lieliski atbilst mūsu ilgtspējības principiem, tāpēc vilcieni noteikti ir videi draudzīgs transporta veids, ko ir vērts attīstīt. Atzinīgi vērtējam plānus par vilciena kursēšanu starp Tartu un Rīgu, kā arī par Rail Baltica attīstīšanu, kas pavērs mums labākas loģistikas iespējas Eiropā.”
Prysmian grupas uzmanības centrā ir novatorisku risinājumu nodrošināšana dzelzceļa projektiem un, protams, vietējo projektu attīstība. “Turpinoties straujajai urbanizācijai, sabiedriskajam transportam ir jāpielāgojas un dzelzceļa nozarei ir jāņem vērā gan ar pilsētu attīstību saistītās infrastruktūras problēmas, gan arī pieaugošās klientu vēlmes un tehnoloģiju straujā attīstība,” saka Hennikeinens. “Dzelzceļa sistēmas gadu gaitā ir piedzīvojušas intensīvu modernizācijas periodu, un to attīstībai ir nepieciešami arvien augstākas veiktspējas, uzticamības un drošības kabeļi.”
Prysmian Group ir 25 produktu izstrādes centri visā pasaulē, kas pastāvīgi nodarbojas ar dažādu materiālu un produktu izstrādi. Uzņēmums piedāvā vidējā un zemsprieguma elektriskos, sakaru, vadības un signalizācijas kabeļus, optiskās šķiedras kabeļus, datu bruņu kabeļus, ekranētus, bezhalogēnu un bezvibrācijas kabeļus, kā arī plašu produktu klāstu, kas atbilst dažādu specifikāciju prasībām dažādos pasaules reģionos.
Rietumharju dzelzceļa līniju atjaunošana uzņēmumam bija pirmais šāda mēroga dzelzceļa nozares sadarbības projekts Igaunijā. Prysmian Group sadarbojās ar pasūtītāju AS Eesti Raudtee un iepirkuma uzvarētāju Mipro Oy, lai par 16,5 miljoniem eiro modernizētu Rietumharju dzelzceļa līniju satiksmes vadības sistēmu. Projekta mērķis bija maksimāli palielināt efektivitāti, drošību un automatizāciju dzelzceļa pārvaldībā, ekspluatācijā un satiksmes kontrolē.
Līguma partneris, Somijai piederošais ģimenes uzņēmums Mipro Oy, jau vairākus gadu desmitus darbojas dzelzceļa sistēmu un drošības jomā savā dzimtenē, un līgums par Rietumharju satiksmes vadības sistēmas modernizāciju bija pirmais uzņēmuma līgums šajā līča pusē. Papildus dzelzceļa kustības vadības sistēmām uzņēmums, kurā strādā 150 darbinieki, darbojas arī enerģētikas automatizācijas un notekūdeņu sistēmu izstrādes jomā.
Kā stāsta Mipro Eesti OÜ valdes loceklis Marguss Tali (Margus Tali), uzņēmums piedāvā pielāgotus un gatavus risinājumus automatizācijas un dzelzceļa satiksmes vadības sistēmām gan aparatūras, gan programmatūras jomā, sākot ar projektēšanu, materiālu un iekārtu piegādi līdz pat projektu testēšanai un nodošanai ekspluatācijā. “Līdz šim esam ieviesuši septiņas modernas mikroprocesoru vadības sistēmas centralizētai dzelzceļa staciju elektroapgādei Igaunijā, un viens no jaunajiem risinājumiem ir četru līmeņu automātiskās bloķēšanas ieviešana starp divām stacijām. Šāda sistēma ļauj vilcieniem sekot virtuālajiem signāliem arī pretējā virzienā,” viņš skaidro. “Tehnoloģijas strauji attīstās, tāpēc ir lieliski, ka mums ir tādi partneri kā Prysmian Group, kas iet kopsolī ar mums.”
Tali piebilst, ka sadarbība ar Prysmian Group ir bijusi ļoti laba. “Strādājām kopā, lai izveidotu dzelzceļa mobilitātes sistēmas, un esam viens otram iemācījuši jaunas lietas. Lieliski ir tas, ka viņiem ir atsevišķa nodaļa, kas specializējas dzelzceļa kabeļu ražošanā, un ar Prysmian var sazināties igauņu valodā, turklāt, ja nepieciešams, tieši ar rūpnīcu, lai saņemtu tehnisko informāciju un ātri atrisinātu jebkuru jautājumu. Konkurence tirgū ir ļoti spēcīga, taču Prysmian Group ir tik labā līmenī, ka spējām ar viņiem vienoties pat tad, kad mums vajadzēja dažus produktus piegādāt agrāk, nekā plānots.”
Pēc Hennikeinena teiktā, projekts tika īstenots sarežģītā laikā, kad piegādes ķēdes ietekmēja kovida pandēmija un karš. “Bet mums tas izdevās. Mūsu priekšrocība ir arī tā, ka atkarībā no situācijas varam izmantot grupas dažādās rūpnīcas un pārorientēt ražošanu starp struktūrvienībām, neapgrūtinot klientus ar problēmām. Ilgtermiņa projektos mēdz būt daudz neparedzētu apstākļu, un, pēc mūsu pieredzes, dzelzceļa būvniecībā un vēja ģeneratoru parkos to ir vēl vairāk nekā vispārējā būvniecībā. Taču mūsu priekšrocības ir vietējā pārstāvniecība un starptautiskais atbalsts. Esam vietējie, pazīstam tirgu un varam ātri reaģēt uz dažādām problēmām un mainīgajām vajadzībām.”
Raksts tika publicēts vietnē Ehitusuudised.ee un baltics.prysmiangroup.com
Fotoelektrisko sistēmu uzstādīšanās Vadlīnijas
Publicēts aktualizētais LBN 261-15 piemērojamo standartu saraksts: 2023. gada 25. julijā
25.07.2023. Ekonomikas ministrija ir apstiprinājusi papildinājumus piemērojamo standartu sarakstam, kas attiecas uz Ministru kabineta 2015.gada 9.jūnija noteikumu Nr. 294 “Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 261-15 “Ēku iekšējā elektroinstalācija”” prasību izpildi.
Informācija publicēta Latvijas Standarts LVS mājas lapā, cilnē Likumdošana>Piemērojamie standarti . Detalizēta informācija atrodama: atver piemērojamie standarti, tad, meklētājā ierakstot LBN 261-15, atveras cilne, kurā uzskaitīti Ekonomikas ministrijas apstiprinājumi.
Uz Latvijas Standarts tehniskās komitejas LVS/STK 51, 48, 46 sagatavotajiem papildinājumiem attiecas ieraksts, datēts ar 25.07.2023. Visu papildināto standartu sarakstu var apskatīt 25.07.2023. standartu saraksts (cilne <Saistītie standarti>). Vēršam uzmanību uz to, ka šeit ietverti arī 21.12.2015. sarakstā iekļauto standartu grozījumi/koriģējumi un arī to atceltās redakcijas aizstātas ar jaunām.
Nemainīgi spēkā ir 21.12.2015. ar Ekonomikas ministrijas 411-1-10223(3) apstiprinātais saraksts, kuru var apskatīt 21.12.2015. standartu saraksts, (cilne <Saistītie standarti>).
Ir spēkā tulkots standarts LVS EN 13501-6+A1:2023 L “Būvkonstrukciju un būvelementu klasifikācija pēc to ugunsreakcijas. 6.daļa: Klasifikācija, pielietojot spēka, vadības un sakaru kabeļu ugunsreakcijas testu datus”
Š. g. 20. aprīlī Latvijas standarta (LVS) statusā reģistrēts Eiropas standarts:
• LVS EN 13501-6+A1:2023 "Classification of building structures and building elements according to their reaction to fire. Part 6: Classification, using fire reaction test data of power, control, and communication cables"
https://www.lvs.lv/lv/products/158560
https://www.lvs.lv/lv/products/158860
UTU Powel SIA ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA
UTU Powel SIA ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA
UTU grupa apvieno kopā labākos zīmolus. UTU partneri ir labi zināmi un atzīti kvalitātes piegādātāji savā produktu jomā. UTU Powel SIA glabā noliktavā un tirgo augstākās kvalitātes elektrotehniskos materiālus un risinājumus. Kopā ar uzticamiem biznesa partneriem uzņēmums koncentrējas uz klientu apmācību un pilnvērtīgu servisu. UTU mērķis ir izveidot ilgtermiņa sadarbību ar klientiem. Profesionālā UTU komanda ir gatava palīdzēt jums atrast vispiemērotāko ekonomiskāko un tehniskāko risinājumu jūsu vajadzībām.
UTU draudzīgā un profesionālā komanda Latvijā ir labi pazīstama ar savām neierobežotajām darba spējām elektrotehnisko materiālu pārdošanā un uzturēšanā:
- Sadales skapji, modulārās ierīces, kabeļu kanāli, elektroinstalācijas piederumi, citas elektrotehniskās sastāvdaļas;
- Jaudas elektronikas produkti- UPS, AC/DC, DC/DC, DC/AC iekārtas, sprieguma stabilizētāji;
- Vidējā sprieguma un zemsprieguma iekārtas un aprīkojums.
UTU Powel SIA pieder pie UTU grupas. UTU grupa ir somu ģimenei piederošs uzņēmums, kas dibināts 1919. gadā. "Mēs esam Ziemeļvalstu spēlētājs elektroenerģijas nozarē ar Somijas ģimenes uzņēmuma sirdi" tā sāka UTU.
UTU grupas meitas uzņēmumi darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Norvēģijā. Kopumā UTU grupā strādā 170 darbinieki. 2021. gadā UTU grupas neto apgrozījums pieauga līdz 48 miljoniem eiro.
Augstas kvalitātes kabeļi ir saules paneļu parka ilgmūžības un uzticamības atslēga
Arī Baltijā tiek būvēts arvien vairāk saules enerģijas parku, lai nodrošinātu augošo pieprasījumu pēc enerģijas. Pasaulē lielākā kabeļu ražotāja Prysmian Group īpaši saules enerģijas parkiem izstrādātie kabeļi ļauj radīt ilgtspējīgus un izturīgus risinājumus, kas kalpos gadu desmitiem.
“Ikdienas darbā bieži redzam, ka izmantotais kabelis neatbilst paredzētajam mērķim galvenokārt klienta nezināšanas dēļ vai tāpēc, ka būvuzņēmējs ir vēlējies ietaupīt. Patiesībā kabeļu ražotāji pieliek lielas pūles, lai izstrādātu, ražotu un testētu dažādus kabeļu veidus, tādējādi nodrošinot, ka katram lietojumam ir pieejams atbilstošais kabelis un ka tas izturēs konkrētos apstākļus. Tas ir līdzīgi kā ar savienotājelementiem ‒ neviens taču neizmantotu ģipša skrūvi, lai piestiprinātu pirts lāvu,” skaidro Prysmian Group rūpniecības segmenta vadītājs Baltijā Andero Hennikeinens (Andero Hännikäinen).
Viņš norāda, ka īpaša uzmanība ir jāpievērš lieliem, svarīgiem un dārgiem projektiem, piemēram, saules enerģijas parkiem. “Saules enerģijas parku nevar uzskatīt tikai par paneļu kopumu, jo šī sistēma iekļauj daudz vairāk, ‒ no viena zemsprieguma kabeļa līdz augstsprieguma tīkla pieslēgumam. Katrai sistēmai ir nepieciešams savs kabelis, lai nodrošinātu ilgstošu un noturīgu rezultātu, kas nesagādās problēmas,” stāsta Hennikeinens.
Iedomājieties, kas notiek, ja saules parkā nepareizi izvēlēta kabeļa dēļ rodas bojājums, kabeļa daļa saplaisā, oksidējas vai, vēl ļaunāk, aizdegas? Lielus finansiālos zaudējumus radīs gan remontam nepieciešamās darbaspēka izmaksas, gan jaunu kabeļu ierīkošana, gan, protams, nesaražotā elektroenerģija. “Galu galā, izvēloties lētākus kabeļus, ietaupītā naudas summa ir diezgan nenozīmīga,” saka Hennikeinens. “Iesakām izdarīt uzreiz pareizi, nevis vairākas reizes remontēt.”
Prysmian Group piedāvā arī kabeļus sarežģītākiem pazemes vai zemūdens lietojumiem
Prysmian Group piedāvā gan kabeļus, gan kompleksus kabeļu risinājumus, kas nodrošina elektroenerģijas ražošanu no saules enerģijas un piegādi. Papildus saules fotoelementu PV kabeļiem piedāvājumā ir arī zemsprieguma, vidējā un augstsprieguma kabeļi, kas atbilst lielākajai daļai katrā reģionā zināmo standartu, kā arī īpaši kabeļi sakaru un vadības sistēmām.
Uzņēmums TECSUN piedāvā augstākās klases elastīgo kabeļu klāstu saules enerģijas sistēmām un jau gandrīz 20 gadus ir vadošais zīmols Vācijā un ir pārdevis vairāk nekā 1,5 miljonus kilometru kabeļu. TECSUN ir paredzēts izmantošanai iekštelpās un ārpus telpām fotoelementu barošanas sistēmās, kā arī rūpniecībā un lauksaimniecībā. Kabeļa kvalitāte pārsniedz PV kabeļiem noteikto standartu prasības, tāpēc tas ir piemērots lietošanai visnelabvēlīgākajos apstākļos, piemēram, tieši augsnē, ūdenī vai sprādzienbīstamās zonās. Kabelim ir TÜV un VDE sertifikāts, un tas atbilst CPR klasei Dca s2, d2, a1.
Jaunizstrādātais, ērti lietojamais PRYSUN kabelis ir paredzēts dažādu elementu savienošanai fotoelektriskajās sistēmās, tostarp paneļu, paneļu un ekrānu vai ekrānu un invertoru savienošanai. Kabeli var uzstādīt fiksētā, brīvi piekarināmā vai mobilajā savienojumā, kā arī kabeļu teknēs, caurulēs, uz sienām, zem apmetuma. Tas pilnībā atbilst Eiropas standarta EN 50618 un starptautiskā standarta IEC 62930 prasībām. Kabelim ir arī CPR klase Dca s2, d2, a1.
Vides simulators testē kabeļus ekstremālos apstākļos
Prysmian Group ir izstrādājusi īpašu vides simulatoru, kas 20 minūtēs demonstrē, kā dažādi kabeļi spēj izturēt 15‒20 gadu slodzi dažādos vides un laikapstākļos, ‒ no saules un UV starojuma līdz karstumam un mitrumam. Rezultātos ir norādīti visbiežāk sastopamie kabeļu defekti, piemēram, krāsas maiņa, kabeļu saraušanās, ārējā apvalka un izolācijas plaisāšana. Ja kabeļa ārējais apvalks ir bojāts, kabeļa iekšpusē var iekļūt mitrums un radīt potenciālu ugunsbīstamību. Vairāk skatīt ŠEIT.
Raksts tika publicēts tīmekļa vietnē ehitusuudised.ee un baltics.prysmiangroup.com
Aktuālie attiecīgie standartizācijas atjauninājumi no 2023. gada 20. februāra
Piemērojamo standartu saraksts pieejams Latvijas Standarts LVS tīmekļvietnē:
https://www.lvs.lv/lv/legislations/1230
(skat. Saistītie standarti).
https://www.lvs.lv/lv/legislations/products/1230
Kā arī pie katra no standartiem LVS katalogā atrodama informācija par sasaisti ar likumdošanu, piemēram:
https://www.lvs.lv/lv/products/156334
(skat. MK noteikumi un likumi).
Īss atjauninājums par aktuālajiem Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumiem un piemērojamajiem standartiem
Īss atjauninājums par aktuālajiem Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumiem un piemērojamajiem standartiem
A. Latvijas ēku elektroinstalācijas noteikumi LBN261-15
Noteikumi no 2015. gada:
2022. gada grozījumi:
https://likumi.lv/ta/id/335765-grozijumi-ministru-kabineta-2015-gada-9-junija-noteikumos-nr-294-noteikumi-par-latvijas-buvnormativu-lbn-261-15-eku- iekseja
B. LBN261-15 piemērojamie standarti
14.10.2022. Saraksts 2022:
https://www.lvs.lv/lv/legislations/products/1230
Izvēloties kabeļus, jāņem vērā normatīvo aktu prasības, izmantošanas apstākļi un ražotāja norādes
Būvizstrādājumu regula (CPR - Construction Products Regulation) ir Eiropas Savienībā izstrādāts normatīvais akts, kas nosaka vienotus būvizstrādājumu tirdzniecības noteikumus Eiropas Savienībā, un tas ir viens no svarīgākajiem tiesību aktiem, no kura jāvadās, izvēloties būvizstrādājumus, t. sk. kabeļus. Šī regula tiek piemērota visiem būvizstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai ēkās un izmantošanai vispārīgos būvdarbos. Viens no tās mērķiem ir noteikt vienotas prasības izmantoto būvizstrādājumu ugunsdrošībai un izmantotajām bīstamajām vielām. Minētais tiesību akts ir piemērojams attiecībā uz visiem jaudas un montāžas kabeļiem, vadības kabeļiem, telekomunikāciju un datu pārraides kabeļiem. Ir svarīgi ņemt vērā, ka katra Eiropas Savienības valsts var noteikt savas izstrādājumu raksturlielumiem piemērojamās prasības un CPR klases.
Izvēloties kabeli, vispirms ir jāsaprot, kādam mērķim kabelis ir nepieciešams un kādu rezultātu ir plānots panākt ar šo kabeļu pieslēgumu. Pēc tam ir jānovērtē vide, kurā atradīsies kabelis. Ir svarīgi izvēlēties pareizo kabeļa veidu un ievērot montāžas instrukcijas. Šo faktoru neievērošana var izraisīt lielus materiālus zudumus.
Kabeļu marķējums
Saskaņā ar Būvizstrādājumu regulas prasībām kabeļa veids ir jāizvēlas atbilstoši ēkas tipa riska līmenim. Tas nozīmē, ka kabeļiem, ko izmanto ēkās ar augstāku riska līmeni, tiek piemērotas augstākas prasības.
Būvizstrādājumu regula paredz septiņas drošības klases no A līdz F, kur A apzīmē nedegošus izstrādājumus, bet F – izstrādājumus, kuriem nav noteiktas ugunsreakcijas īpašības. Balstoties uz šo klasifikāciju, kabeļi lielākoties ietilpst B, C, D un E klasē. Prasībās iekļautie papildu kritēriji nosaka prasības attiecībā uz dūmu izdalīšanās daudzumu (angļu valodā “smoke”, vērtības s1, s2, s3), degšanas procesā rodošos degošu pilienu daļiņām (angļu valodā “droplets”, vērtības d1, d2, d3), tāpat uz degšanas procesā izdalīto dūmu skābuma līmeni un elektrolītisko vadītspēju (angļu valodā “acidity”, vērtības a1, a2, a3), turklāt augstāka vērtība nozīmē sliktāku rādītāju. CE marķējums uz izstrādājuma norāda, ka izstrādājums atbilst visām attiecināmo direktīvu prasībām un ir izgājis ugunsreakcijas klases apstiprināšanai nepieciešamo testēšanu.
Prysmian Group kabeļu klāstā ir atrodami kabeļi ēkām ar jebkuru riska līmeni. C-klases kabeļi, kas atbilst vismaz Cca-s1, d1, a2 ugunsreakcijas klasei, ir piemēroti izmantošanai jebkurā būvē, t. i., gan ēkās ar augstu riska līmeni, gan tur, kur ir atļauta zemākas ugunsreakcijas klases izstrādājumu izmantošana.
Palīglīdzeklis kabeļu izvēlē
Pareizo kabeli palīdzēs izvēlēties dažādi informācijas materiāli – Prysmian Group Baltics mājaslapā papildus ražotāja materiāliem ir atrodamas arī asociācijas Europacable vadlīnijas par to, kā uz kabeļa marķējumā un ekspluatācijas īpašību deklarācijā norādīto datu pamata pārbaudīt būvizstrādājuma atbilstību regulas prasībām. Lai sekmētu lietpratīgāku kabeļu izvēli, Prysmian Group savos mājas tirgos piedāvā arī bezmaksas lietotni CableApp. Lietotne ņem vērā dažādus faktorus, un papildus minimālajam tehniskajam risinājumam sniedz informāciju arī par to, cik lielā apmērā var samazināt izdevumus un CO2 emisiju, izvēloties kabeli ar lielāku šķērsgriezumu. Izvēloties Draka un Prysmian kabeļus, jūs varat būt droši par to, ka kabeļi atbilst visām regulas prasībām, produktu lapā vienmēr ir norādīts CPR marķējums un DoP meklētājā vienmēr ir atrodamas CPR izstrādājumu ekspluatācijas īpašību deklarācijas.
Labākā izvēle
Izvēloties kabeļus, bieži vien tiek maldīgi pieņemts, ka ugunsizturīgu kabeli var uzstādīt ļoti karstās vietās. Tas neatbilst patiesībai, jo šiem kabeļiem ir noteikta maksimālā darba temperatūra, kas vispārīgos gadījumos īpaši neatšķiras no parasto kabeļu parametriem. Ugunsizturīgo kabeļu uzdevums ir zināmā laika periodā nodrošināt elektriskās ķēdes nepārtrauktību ugunsgrēka gadījumā. Ugunsizturība tiek panākta ar dažādiem materiāliem un konstrukcijas risinājumiem, un ugunsgrēka gadījumā visas kabeļa plastmasas daļas var sadegt. Turklāt ugunsizturīgo kabeļu montāžai ir jāizmanto atbilstoši stiprinājumi – ugunsgrēka apstākļos pat parastās metāla kabeļu trepes var neizturēt kabeļu svaru, nemaz nerunājot par kabeļu plastmasas savilcēm.
Tāpat ir jāpievērš uzmanība kabeļa sala izturībai. Proti, apkārtējai temperatūrai ir svarīga nozīme ne tikai no kabeļu ieklāšanas aspekta, bet arī no to transportēšanas apstākļu viedokļa. Pat pēc dažu stundu atrašanās salā kabeļu izolācijai izmantotā plastmasa var kļūt ļoti trausla. Ja salā stāvējušu kabeļu saišķi pavirši iemet automašīnas bagāžniekā vai tam netīšām uzkrīt pat ne pārāk smags priekšmets, tad rezultātā kabelis var tikt bojāts, pat ja šis bojājums ir salīdzinoši grūti pamanāms. Lai atvieglotu montāžu un mazinātu riskus, pirms lietošanas kabeli ir vēlams paturēt siltumā.
Tāpat būtu jāievēro piesardzība attiecībā uz kabeļiem, kas nav ražoti Ziemeļeiropā, jo Viduseiropā un Dienvideiropā bieži tiek izmantoti atšķirīgi materiāli, kuri nav tik izturīgi pret salu. Pēc viņa teiktā, Prysmian Group Baltics ražotos kabeļus var montēt līdz -15°C temperatūrā, savukārt daudzu citu reģionu ražotāju produktu montāžas temperatūra var būt -5 °C vai pat +5 °C grādi.
Lai panāktu maksimāli labu rezultātu, montāžas procesā vienmēr ir jāievēro kabeļu ražotāja produkta lapā sniegtās norādes, un uzmanīgi jāizvērtē, kāds kabelis, kur un kā izmantojams.
Raksts tika publicēts žurnālā Elektriala vietnē baltics.prysmiangroup.com
Izvēlieties kvalitatīvus kabeļus atbilstoši Latvijas standartiem un prasībām!
Būvizstrādājumu regula ir noteikumu kopums, kas izdots Eiropas Savienībā, kas nosaka harmonizētus būvizstrādājumu produktu mārketinga noteikumus Eiropas Savienībā. Tas nodrošina dalībvalstīs izmantoto būvizstrādājumu novērtējumu, klasifikāciju un nodošanu ekspluatācijā (t.i. apstiprināšanu) atbilstoši vienotiem kritērijiem. Regulas mērķis ir noteikt izmantoto būvizstrādājumu un bīstamo vielu ugunsdrošības prasības. Regula attiecas uz visiem būvizstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai ēkās, un kas tiek izmantoti vispārīgos būvdarbos. Attiecībā uz kabeļiem likumi attiecas uz visiem elektrības un instalāciju kabeļiem, vadības kabeļiem, telekomunikāciju un datu pārraides kabeļiem.
Ir svarīgi ņemt vērā, ka balstoties uz prasībām, kas izvirzītas galvenajiem izstrādājumu raksturlielumiem un piemērojamiem standartiem, katra ES dalībvalsts var noteikt atšķirīgu sistēmu un prasību līmeni - materiāli, ko ražo Prysmian Group Baltics ir izgatavoti atbilstoši Igaunijas, Latvijas vai Lietuvas prasībām.
BIR kabeļu marķējums
Būvizstrādājumu regula aptver septiņas drošības klases no A līdz F, kur A ir nedegoši izstrādājumi, bet F - izstrādājumi, kuru reakcija uz uguns īpašībām nav norādīta. Balstoties uz šo klasifikāciju, kabeļi lielākoties ir iedalīti klasēs B, C, D un E. Prasībās noteiktais papildu kritērijs norāda uz dūmu emisijas daudzumu (vērtības s1, s2, s3), degšanas laikā radīto liesmojošu pilienu daudzumu (vērtības d1, d2, d3) un skābuma pakāpi, kā arī degšanas laikā radīto dūmu elektrolītisko vadītspēju (vērtības a1, a2, a3), kur augstāka vērtība norāda uz sliktāku rezultātu. BIR kabeļu marķējums:
D = klase │ ca = kabeļi/vadi │ s = dūmi │ d = pilieni │ a = skābuma pakāpe un elektrolītiskā vadītspēja
Izstrādājumam piešķirtais CE marķējums norāda, ka izstrādājums atbilst visām attiecināmo direktīvu prasībām.
Sekojoši informatīvie materiāli (BIR kabeļu vadlīnijas, kabeļu izvēles shēma) un CableApp lietotne palīdzēs jums izvēlēties pareizo kabeli. Prysmian Group ražotie kabeļi atbilst regulas prasībām, produktu lapas tiek vienmēr nodrošinātas kopā ar BIR marķējumu, un BIR izstrādājumu ekspluatācijas īpašību deklarācijas vienmēr ir atrodamas, izmantojot ekspluatācijas īpašību deklarāciju (DoP) meklētāju.
Raksts tika publicēts vietnē
baltics.prysmiangroup.com
MEKA Pro Oy ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA.
Meka Pro Oy ir iestājusies Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācijā LEVA.
Firma «Meka Pro Oy» («MEKA® ») jau vairāk kā divdesmit gadu nodrošina savus pasūtītājus ar kvalitatīvām un konkurētspējīgām metāla kabeļus nesošām konstrukcijām visdažādākajiem celtniecības objektiem.
«MEKA® » Pro Oy kabeļus nesošās sistēmas ir pazīstamas daudzās valstīs, jo tās ir tikušas piegādātas daudziem projektiem Pasaules visdažādākajās vietās
Šis ģimenes uzņēmums tika dibināts 1953. gadā. Meka Pro Oy ir slavens ģimenes uzņēmums, kas specializējas augstas kvalitātes kabeļu atbalsta sistēmu ražošanā un tirdzniecībā.
Meka Pro Oy ir viens no vadošajiem kabeļu atbalsta sistēmu ražotājiem Ziemeļvalstīs. Meka Pro Oy ražotne un galvenais birojs atrodas Oulu, savukārt pārdošanas biroji atrodas Vantā un Turku. MEKA® produkti ir pārstāvēti arī Zviedrijā un Baltijas valstīs
Meka Pro Oy stiprās puses ir spēcīga kompetence produktu izstrādē, modernākā ražošanas tehnoloģija nozarē, augsts kvalitātes līmenis, efektīva loģistikas darbība un orientācija uz klientu.
SIA Schneider Electric Latvija ir iestājusies Latvijas Elektrotehnikas vairumtirgotāju asociācijā LEVA
Schneider Electric, SIA Schneider Electric Latvija ir iestājusies Latvijas Elektrotehnikas vairumtirgotāju asociācijā LEVA
2022. gada 8. septembrī publicēts nacionālais standarts LVS 1073:2022 “Zibensaizsardzības sistēmas dabasgāzes sadales un lietotāja sistēmā”
2022. gada 8. septembrī publicēts nacionālais standarts LVS 1073:2022 “Zibensaizsardzības sistēmas dabasgāzes sadales un lietotāja sistēmā”, kas apstiprināts LVS/STK 1 “Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģija” un kura izstrādē piedalījās arī STK 48 “Zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība” eksperti.
LVS 1073:2022 ir jauns nacionālais standarts, kurā noteiktas prasības projektētājiem, būvniekiem un sistēmas operatoriem, īstenojot būves (gāzesvadu un gāzes regulēšanas iekārtu) aizsardzību pret zibensizlādes radītiem bojājumiem ar zibensaizsardzības sistēmu, un aizsardzību no bīstamiem pieskarspriegumiem un soļa spriegumiem zibensaizsardzības sistēmu tuvumā. Informatīvajos pielikumos sniegti dažādu objektu, tostarp, gāzes katlu māju uz ēku jumtiem, zibensaizsardzības sistēmas projektēšanas piemēri.
Šis standarts ir pieejams tiešsaistes standartu lasītavā sertificētajiem būvspeciālistiem.
Standartu iespējams iegādāties LVS e-veikalā (bezmaksas priekšskata lapas, proti, satura rādītājs, darbības lauks, normatīvās norādes šeit: https://www.lvs.lv/lv/products/156334.
LEVA ieguldījums elektroenerģētikas jomas standartizācijā
Latvijā ir reģistrētas 57 standartizācijas tehniskās komitejas (STK). Viena no aktīvākajām komitejām ir LVS/STK 51 "Elektroenerģētika", kuras viena no aktīvākajām dalīborganizācijām ir Latvijas Elektromateriālu vairumtirgotāju asociācija (LEVA). Aicinājām tās pārstāvjus, valdes priekšsēdi Valeriju Bariševu, pilnvarnieku Denisu Beļajevu un ekspertu Gati Gaņģīti pastāstīt par asociācijas darbu šajā standartizācijas jomā.
LVS: Kādi ir jūsu mērķi darbam standartizācijā? / Ko vēlaties sasniegt?
V. Bariševs: Galvenais mērķis ir elektromateriālu vairumtirdzniecības tirgus sakārtošana, lai nodrošinātu elektromateriālu, kas atbilst aktuālākajām Eiropas tehniskajām normām, pielietošanu elektroinstalācijās Latvijā. No LEVA biedriem un sadarbības partneriem Igaunijā, Lietuvā un citās Eiropas valstīs redzam, ka standartizācija nacionālajā līmenī ir svarīgs priekšnosacījums, lai ieviestu aktuālākās Eiropas tehniskās normas un tām atbilstošus produktus.
Nozīmīga ir arī nacionālo standartu izstrāde, lai noteiktu minimālo tehniskās atbilstības līmeni elektromateriāliem paaugstinātas bīstamības/nozīmes būvēs, piemēram, slimnīcās. Redzam, ka ne vienmēr nacionālā likumdošana spēj izsekot dinamiskajai Eiropas tehnisko normu attīstībai, tādēļ, darbojoties standartizācijas jomā, redzam iespēju aktualitātes ieviest ātrāk. Tomēr nedrīkst izslēgt apstākli, ka, lai normas kļūtu obligātas, tās ir jānostiprina arī likumdošanā.
LVS: Kādi ir būtiskākie ieguvumi no iesaistīšanās standartizācijā?
D. Beļajevs: Dalība standartizācijas procesos kalpo par platformu kopējā tehniskā regulējuma izpratnei un pilnveidei valsts līmenī. LEVA, iesaistoties STK darbībā, ir bijusi iniciators divu Latvijas nacionālo standartu izstrādei, ar kuriem tiek noteikts minimālais tehniskās atbilstības līmenis iekštelpās izmantojamiem kabeļiem.
LEVA arī turpmāk kā vienu no saviem mērķiem redz sadarbību aktuālo Eiropas tehnisko normu pārņemšanā Latvijā. LEVA aktīvi līdzdarbojas ne tikai LVS/STK 51 “Elektroenerģētika", bet arī LVS/STK 46 "Apgaisme" un LVS/STK 48 "Zibensaizsardzība un pārspriegumaizsardzība".
LVS: Kādi ir lielākie izaicinājumi standartizācijas darbā?
G. Gaņģītis: Standartizācijas procesi ir ar strikti noteiktu struktūru un skaidri noteiktiem veicamajiem soļiem, lai sagatavotu Latvijas standartu vai adaptētu aktuālākās Eiropas prasības. Tas dažreiz ietekmē standartizācijas procesu operativitāti. Taču saprotam, ka standartizācijas procesos jāievēro konsensus princips un jānodrošina plaša nozares iesaiste.
Esam gatavi arī turpmāk strādāt standartizācijas jautājumu risināšanā un aicinām iesaistīties arī citas biedrības un elektromateriālu ražotāju pārstāvjus.
--
Par LEVA
Biedrība "Latvijas Elektromateriālu Vairumtirgotāju Asociācija" (LEVA) dibinātā 2018. gada 13. aprīlī. Asociācija apvieno elektromateriālu ražotājus ES valstīs, pārstāvjus un izplatītājus Latvijā, kā arī izglītības, zinātniskās un pētniecības u.c. publiskās institūcijas. LEVA pārstāv biedru tiesības un aizstāv to intereses komunikācijā ar valsts, publiskajām un starptautiskajām institūcijām, piedalās elektromateriālu ražotāju un vairumtirgotāju kopīgo kvalitatīvo plānu izstrādē un izpildē, uztur kontaktus un sniedz palīdzību dažādām institūcijām elektromateriālu standartizācijas, patērētāju tiesību aizsardzības, ražošanas un vairumtirdzniecības jautājumu risināšanā.
Asociācijas biedri veido arī publikācijas, kurās projektētājiem, montāžas u.c. būvniecības speciālistiem skaidro un palīdz izvēlēties atbilstošākos risinājumus
--
Raksts tika publicēts vietnē lvs.lv
"Kā saprast kabeļu pasauli un kas notiek Latvijā ar kabeļiem?"
Ja esat projektētājs, montieris inspektors, pasūtītājs vai kaut kādā veidā esat saistīts ar nepieciešamību izvēlēties kabeli, iespējams esat saskāries ar jautājumiem, par to kādus kabeļus var iegādāties Latvijā un kā saprast apzīmējumus.
Mēs esam sagatavojuši nelielu pārskatu par instalācijas kabeļiem, lai palīdzētu jums noskaidrot, kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā, kādi ir standarti, kādi dokumenti apstiprina attiecīgos standartus, kas īsumā ir CPR, kas jāzina pirms kabeļu pasūtīšanas.
Instalācijas kabeļa konstrukcija.
1) Vara dzīslas
2) Izolācija
3) Pildviela (kompaunds)
4) Ārējais apvalks
PVC vai halogēnus nesaturoši kabeļi (HF)? Ko izvēlēties?
Ir divas instalācijas kabeļu pamatkategorijas.
Kabeļi, kas satur PVC, un kabeļi, kuros izmanto alternatīvu plastmasas veidu izolācijas konstrukcijā vai ārējā apvalkā. Alternatīvā plastmasa var būt dažāda, PE polietilēns, XLPE/PEX krusteniskais polietilēns, poliolefīns u. c. Galvenais alternatīvās plastmasas [AD1] nosacījums ir tas, ka tā nesatur halogēnus.
Kādēļ tam ir nozīme?
Degšanas laikā PVC kabeļi izdala kodīgus un indīgus dūmus, degšanas laikā izdalītās vielas tiek uzskatītas par indīgām, un, saindējoties ar šādiem dūmiem, cilvēkam rodas smakšanas pazīmes, iespējams, audu bojājumi saskarē. Tieši tādēļ kabeļa ar PVC izolāciju degšana ir tik bīstama cilvēka dzīvībai.
Bet tam ir lieliska alternatīva — halogēnus nesaturoši kabeļi. Publiskās iestādēs — skolas, slimnīcas, tirdzniecības un izklaides centri, dzīvojamās mājas, kā arī tādi svarīgi ir objekti, kur bezhalogēna kompozīcija ir visvairāk pieprasīta. Šādiem kabeļiem ir apzīmējums vai marķējums.
HF, LSZH, LS0H, FRNC, Halogen free, ZH, 0H u citi
Uzliesmošanas gadījumā šāds kabelis ļaus veikt pilnīgu telpas evakuāciju un izvairīties no cilvēku upuriem..
Vai ir kādi normatīvie akti, kas regulē kabeļu uzstādīšanu Latvijā?
Šobrīd Latvijā ir spēkā standarti LVS 1062:2020 un LVS 1055:2019
Standarts LVS 1062:2020, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka publiskās telpās izmantot kabeli ar Dca vai augstāku reakcijas uz uguns līmeni.
Standarts LVS 1055:2019, tam ir rekomendējošs raksturs un tas iesaka izmantot kabeļus ar konkrētu marķējumu, ārējā apvalka biezumu un izolācijas materiālu minimālo prasību. Standarta pamatdoma ir pasargāt patērētāju, kurš neorientējas kabeļu produktu klāstā no nekvalitatīviem kabeļiem, kas bieži vien tiek ražoti ārpus Eiropas Savienības.
Kā tad ir ar CPR? Un kas tas ir?
Eiropas Būvizstrādājumu regula CPR (Construction Products Regulation) ir regulējums, ko izdeva Eiropas Savienība ar mērķi regulēt ugunsizturības un bīstamo vielu robežas būvniecībā izmantotajos materiālos. Šos noteikumus piemēro visiem izstrādājumiem, kas paredzēti pastāvīgai uzstādīšanai būvniecībā. CPR attiecas gan uz spēka kabeļiem, gan uz telekomunikāciju, datu pārraides un vadības kabeļiem.
Tā kā būvizstrādājumu ugunsizturības īpašības ir svarīgas ugunsdrošībai, ES dalībvalstīs tagad ir kopīgi ugunsizturības klasifikācijas un ēkās izmantojamo kabeļu testēšanas metožu noteikumi. Jaunais standarts EN50575 ietver spēka, telekomunikāciju un signālu kabeļus pastāvīgai montāžai ēkās.
Iepriekšējās kabeļu ugunsizturības klases tiks aizstātas ar jaunu klasifikāciju saskaņā ar standartu EN 50575. EN 50575 apvieno vairāku parametru testēšanas standartus, kas nozīmē, ka kabeļi tiks testēti uz enerģijas ietilpību, uguns, dūmu izplatīšanos, skābes rašanos, siltuma atdevi un pilienu (degošu plastmasas pilienu, kas izplata uguni) rašanos. Ir septiņas klases: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca un Fca
- Aca Attiecas uz nedegošiem produktiem, piemēram, kabeļiem ar keramikas izolāciju.
- B1ca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir izcilas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar minimālu degšanas laikā radīto siltumu. Atbilst augstākajai ugunsizturīgo kabeļu klasei.
- B2ca, Cca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir labas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, uguns slāpējoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Dca Attiecas uz materiāliem, kuriem ir uzlabotas ugunsizturības īpašības. Tie ir liesmu neizplatoši, ar samazinātu degšanas laikā radīto siltumu.
- Eca ietver kabeļus, kas ir ugunsizturīgi nelielos ugunsgrēkos, bet kam nav noteikta siltuma un dūmu rašanās.
- Fca Nozīmē, ka ugunsizturības īpašības nav noteiktas.
Blakus kabeļa klasei ir norādīts papildu apakšklašu marķējums, s, d, a, ciparu koeficients, jo zemāks, jo labāks (piemēram, s1 mazāk dūmu nekā s2)
ca= telekomunikāciju kabeļa veids
s1, s2, s3= dūmu daudzums degšanas laikā
d0, d1, d2= degošo pilienu nodalīšana
a1, a2, a3= toksiskuma reitings
PVC, halogēnu neesamība un CPR
Halogēnu neesamība nav CPR prasība. Bet, runājot par ugunsdrošību, svarīgākā atšķirība starp halogēnus nesaturošu kabeli un kabeli ar PVC ir tas, ka halogēnus nesaturoši kabeļi degšanas laikā rada būtiski mazāk kaitīgu vielu un gāzu. Tā kā dūmu rašanās un kaitīgu daļiņu izplatīšanās ir divi jaunā standarta kritēriji, halogēnus nesaturošiem kabeļiem ir vairāk iespēju izpildīt jaunās prasības.
Kādas kabeļu markas var iegādāties Latvijā un kā tās saprast?
Ne visu, ko var atrast internetā, var sagādāt pietiekamā daudzumā Latvijā. Kabeļu pasaule ir ļoti daudzveidīga un būtiski atšķiras pēc valstīm un reģioniem. Spilgts piemērs ir Lielbritānija un ASV. Šajos tirgos ir daudz ekskluzīvu “savu” risinājumu, kas citur pasaulē būs reti sastopami.
Ko izmanto Latvijā?
Latvijā ir izplatīti izstrādājumi, kas atbilst Vācijas, Zviedrijas, Somijas un Polijas valsts standartiem.
Attiecībā uz instalācijas kabeļa marku tas būs
Vācijas NYM-J-O - pelēks kabelis no PVC, kam ārējā apvalkā nav nekāda marķējuma.
Skandināvijas EXQ Easy un FXQ Easy — balts vai melns halogēnus nesaturošs kabelis, kam parasti ir UV aizsardzība.
XPJ balts instalācijas kabelis, kas izgatavots Igaunijā, sastāv no XLPE izolācijas un PVC ārējā apvalka.
Polijas (N)YM-J/-O ir sava veida vācu kabeļa alternatīva bet jau baltā krāsā, plānākā diametrā, kam ir visi marķējumi uz kabeļa virsmas.
Vienmēr precizējiet, kas ir paredzēts projektā vai ko pieprasa pasūtītājs.
Ne visu, kas ir katalogā/internetā, var nopirkt.
Daudziem ražotājiem sortimentā var atrast dažādas pozīcijas kam ir MOQ (minimālais pasūtamais daudzums) Piemēram, nepopulāri šķērsgriezumi vai specifiska pielietojuma kabeļi. No ražotāja uz ražotāju minimālie daudzumi var svārstīties, bet parasti tie ir robežā no 5-20km
Raksts tika publicēts vietnē Eselo.lv